"Nie ma większej chluby niźli być Polakiem" - ta prawda wyrażona w wierszu Jana Lechonia pt. "Hymn Polaków na obczyźnie" stała się mottem przewodnim inscenizacji jaka odbyła się w naszej parafii w przededniu 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po Mszy św. o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczystość patriotyczna na placu przed Izbą Regionalną. Po wprowadzającym montażu słowno-muzycznym i wystąpieniu Rady Regencyjnej nastąpiło powitanie trzech "ojców polskiej niepodległości" związanych na różny sposób z naszymi terenami: Ignacego Paderewskiego posiadającego dwór i posiadłość w Kąśnej Dolnej, Wincentego Witosa rodem z Wierzchosławic oraz Józefa Piłsudskiego, który w naszej okolicy, w Rajbrocie spędził Sylwestra i witał nowy rok 1915.
Ignacy Jan Paderewski, kompozytor i mąż stanu, w którego rolę wcielił się Bartłomiej Hajduk, przybył do nas dawnym powozem konnym, Wincenty Witos, którego odegrał Szymon Prusak, przyjechał zabytkowym fordem z 1931 r., natomiast Marszałek Józef Piłsudski, którego postać zagrał Rafał Repetowski, na Kasztance.
Licznie zgromadzona publiczność witała "ojców niepodległości" brawami, wojskowi salutowali na ich cześć, a ponad głowami powiewały flagi biało-czerwone. Widowisko, któremu towarzyszyły muzyka i śpiewy w wykonaniu Wiktorii Urygi, Wiktorii Jarzmik, Igora Burnagiela i Antoniego Pajora wzbudzały wiele wrażeń i wzruszeń, zaś wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" zakończyło część oficjalną.
Członkowie Akcji Katolickiej serwowali żołnierski poczęstunek: grochówkę, bigos z pajdą chleba, herbatę i kawę. Szofer zabytkowego forda, p. Marian Zelek, oferował przejażdżki, podobnie woźnica powozu konnego, p. Janusz Uryga. Grupa Rekonstrukcyjna "Kasztanka" pod wodzą ułana Rafała Repetowskiego przygotowała pokaz musztry konnej oraz kilka pokazów władania bronią. Można było też pojeździć wierzchem. Ponadto zwiedzano Izbę Regionalną, w której przechowywane są eksponaty będące dziedzictwem minionych pokoleń.
Spędzony czas był nie tylko przypomnieniem ważnych kart z dziejów Polski, ale przede wszystkich żywą lekcją historii oraz pięknym wyrazem postawy patriotycznej.
Z serca dziękujemy młodzieży, która przygotowała widowisko pod kierunkiem ks. Łukasza Bochenka oraz wszystkim zaangażowanym i przybyłym na uroczystość dając w ten sposób dowód, że "nie ma większej chluby niźli być Polakiem".
Wojakowa, 10.11.2024