Święto Matki Bożej Gromnicznej

W czwartek 2 lutego będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. w naszym kościele będą o godz. 7.00, 10.00 i 17.00. Na uroczystą liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie - Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.   Święto Matki Boskiej Gromnicznej upamiętnia przyniesienie przez Maryję Dzieciątka Jezus do Świątyni Jerozolimskiej. Zgodnie z kościelnym kalendarzem wypada ono 2 lutego.  W Polsce święto Ofiarowania Pana Jezusa ma charakter wybitnie Maryjny. Widzimy Maryję, jako Tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która tym Światłem nas broni oraz osłania od wszelkiego zła. Dawniej po uroczystościach w kościele przynoszono płonące świece do domów i wypalano znak krzyża w belce na suficie – miał on chronić przed nieszczęściem i żywiołami. Od 1997 roku z woli papieża Jana Pawła II, Kościół powszechny obchodzi również dnia 2 lutego, Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom. Składka w Święto Matki Bożej Gromnicznej jest przeznaczona na zakony klauzurowe.

(Obraz Michała Andriollego przedstawiający wypalanie znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Boskiej Gromnicznej)