Ks. bp Wiesław Lechowicz biskupem polowym Wojska Polskiego.

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i wieloletni Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Wiesław Lechowicz, został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego.

Decyzję Ojca Świętego w sprawie nominowana ks. abp. Wiesława Lechowicza biskupem polowym Wojska Polskiego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Nowy biskup polowy Wojska Polskiego ma 59 lat. Biskupem jest od ponad 14 lat, z czego ponad 10 pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Od września 2014 roku jego biuro działa przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W czasie swojej posługi ks. bp Wiesław Lechowicz podejmował wiele inicjatyw na rzecz Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Regularnie odwiedzał ośrodki polonijne i współpracował z organizacjami polonijnymi. Jest inicjatorem międzynarodowych Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych. Jego dewizą biskupią są słowa: „In finem diligere” (Do końca umiłować).

Poprzednikiem ks. bp. Wiesława Lechowicza na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego był ks. bp Józef Guzdek, który 16 lipca 2021 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim.

Drodzy Diecezjanie!

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem polowym Wojska Polskiego biskupa Wiesława Lechowicza, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej i zarazem delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Wyrażamy głęboką radość z tego faktu i składamy Księdzu Biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi serdeczne gratulacje. Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w Jego intencji, aby mógł jak najowocniej służyć Kościołowi i podejmować z apostolską gorliwością stojące przed nim nowe obowiązki i wyzwania, trafnie odczytując współczesne znaki czasu.

Niech Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, obficie błogosławi Księdzu Biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi na drogę pełnienia nowych obowiązków, zaś orędownictwo Bożej Rodzicielki oraz świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej, niech wyjednuje potrzebne łaski.

† Andrzej Jeż
Tarnów, 15 stycznia 2022 r.