Beatyfikacja Matki Róży Czackiej i kardynała Wyszyńskiego.

 

Msza Św. z obrzędem beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej rozpocznie się w niedzielę 12 września o godz.12.00. Uroczystościom będzie przewodniczył papieski delegat kard. Marcello Semeraro.

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, prawdziwy przywódca i duchowy przewodnik milionów Polaków, wybitny mąż stanu. Jego heroiczna postawa połączona z mądrością i niezwykłą intuicją polityczną pozwoliła przetrwać polskiemu Kościołowi w najtrudniejszym okresie stalinizmu. Jednocześnie to kapłan niezwykle wymagający od siebie, pokorny, okazujący szacunek każdemu napotkanemu człowiekowi i mający świetny kontakt z prostymi ludźmi. Zawsze kierował się sercem, dobrocią i miłością. To dzięki jego wieloletniej posłudze Kościół w Polsce wydał światu najpiękniejszy owoc, jakim był papież św. Jan Paweł II.

"Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem." (Kardynał Stefan Wyszyński)

W 1911 r. Róża Czacka założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Dzięki niej w Warszawie powstały nowe instytucje dla osób z dysfunkcją wzroku m.in.: ochronka, szkoła powszechna, warsztaty czy biblioteka brajlowska. Róża Czacka, jako osoba ociemniała w młodym wieku, za główny cel postawiła sobie pomoc osobom niewidomym. Taką samą misję miało założone przez nią zgromadzenie. W 1922 r. rozpoczęła z kolei budowę zakładu dla niewidomych w Laskach, który funkcjonuje do dziś. Laski, kierowane przez Matkę, stały się nowoczesną placówką przygotowującą niewidomych do samodzielnego życia w poczuciu własnej wartości i przywracającą im ludzką godność. Matka – sama niewidoma – realnie umiała ocenić trud dźwigania krzyża ślepoty, a jednocześnie dostrzegała wartość tego cierpienia.  Przesłanie Matki Elżbiety Róży Czackiej zawarte jest w pozdrowieniu: „Przez krzyż do nieba”, które codziennie wymieniają siostry i ich współpracownicy w Laskach oraz w całym środowisku – podkreśla siostra Radosława ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Założycielka tego zgromadzenia oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi zostanie beatyfikowana w najbliższą niedzielę wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim.

Mszę beatyfikacyjną ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w niedzielę 12 września będzie transmitować  TVP1.