Dla Tej, co nie zginęła…

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości  w naszej gminie zostały zorganizowane przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej, Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej, pod patronatem Wójta Gminy Iwkowa Bogusława Kamińskiego. Uroczystość miała miejsce w budynku Szkoły Podstawowej w Wojakowej i połączona była z uroczystym zakończeniem Roku Józefa Kosakowskiego. Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się w sobotę 10 listopada o godzinie 15.00 uroczystą Mszą Świętą  za Ojczyznę i piękną homilią Ks. proboszcza w parafialnym kościele w Wojakowej, następnie wszyscy uczestnicy udali się do pomnika upamiętniający miejsce rozstrzelania przez żandarmerię niemiecką  Franciszka Pławeckiego oraz Władysława Stachla z Wojakowej członków lokalnej partyzantki, gdzie przy dźwiękach gminnej orkiestry złożono kwiaty.

Uczniowie, nauczyciele i Dyrektor Szkoły zaprosili na uroczystą akademię  „Koncert dla Tej, co nie zginęła…” Młodzi wykonawcy przepięknie zaśpiewali pieśni i współczesne piosenki dla Ojczyzny, przybliżyli dzieje ojczyste i piękno naszego kraju. Najmłodsi uczniowie wykonali taniec z flagami przygotowany z wielką finezją. Całość widowiska ubogaciła cudna biało-czerwona scenografia, która pozwoliła w radosnym nastroju świętować 100-lecie Niepodległości.

W salach budynku szkoły uczestnicy obchodów zostali zaproszenie na wystawy: „ 100 najpiękniejszych miejsc Polski”, „100 wybitnych postaci w dziejach Polski” oraz szczególną wystawę pamiątek  „Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci…”  realizowaną przez uczniów szkoły w ramach projektu  edukacyjnego „Godność. Wolność. Niepodległość”. Młodzi patrioci zebrali pamiątki rodzinne związane z odzyskaniem i budową niepodległości przez ich przodków, wykonali fotokolaże, prace plastyczne, jak też opisali i pogrupowali źródła historyczne.

Na zakończenie uroczystości dokonano  podsumowania XX Ogólnopolski Konkursu Poetyckiego  im. Józefa Kosakowskiego rozdano nagrody dla laureatów konkurów: poetyckich, plastycznych, recytatorskich oraz zaprezentowano piękne recytacje wierszy patrona roku 2018 w naszej gminie.

Na koniec głos zabrała Pani  Dyrektor Szkoły  i Wójt Gminy  dziękując wszystkim za wspaniałe  widowisko i jego oprawę i godne uczczenie Dnia Niepodległości.

Iwona Czyżycka-Duda