Wprowadzenie relikwii Św. Jana Pawła II do kościoła w Wojakowej.

Z inicjatywy brata Jana Grzegorza Pacuta, marszałka bractwa w okresie panowania króla kurkowego Zbigniewa Kwatera ,,Binarnego", kościół pw. Matki Bożej Wniebowziętej w Wojakowej wyróżniony został przez ks. kard. Stanisława Dziwisza, b. metropolitę krakowskiego, przekazaniem (translacją) relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się w niedzielę, 23 czerwca. Uczestniczyli w niej licznie bracia kurkowi z królem kurkowym Adamem Rajpoldem ,,Casmirusem' oraz marszałkami - Janem Grzegorzem Pacutem i Zbigniewem Szotą.

Obecni byli równie kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Bożego Gronu w Jerozolimie z komandorem Małgorzatą Chojnacką-Dzieszyńską. Homilię podczas mszy świętej, odprawionej przez ks. prałata Józefa Nowaka, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej w Wojakowej, wygłosił zaproszony specjalnie na tę uroczystość ks. dr Andrzej Jasnos, wywodzący się z Wojakowej, który w tym roku obronił pracę doktorską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kaznodzieja podkreślił w sposób syntetyczny zasługi św. Jana Pawła II, obrońcy rodziny, przypominając między innymi treści zawarte w naukach Ojca Świętego przekazanych podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.

Dodajmy, że zwyczaj translacji relikwii męczenników oraz innych świętych i umieszczanie ich w ołtarzu powstał w Kościele Wschodnim. Inspiracją mógł być tekst z Apokalipsy św. Jana: „A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli” (6, 9). W Europie zapoczątkował go św. Ambroży, który w roku 386 przy poświeceniu kościoła w Mediolanie, złożył w ołtarzu relikwie świętych Protazego i Gerwazego.

 

Źródło:  Bractwo Kurkowe w Krakowie