Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia  w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych Świąt Maryjnych - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Dla naszej parafii jest to święto szczególne, gdyż w tym dniu przeżywamy uroczystość odpustową.

W dniu odpustu 25-lecie życia zakonnego świętować będą nasze rodaczki siostry – Anna Bodek i Aneta Szot.

Jak co roku do stóp Wojakowskiej Pani zawita wielu pielgrzymów, by wspólnie z nami dziękować Matce Bożej za dary ziemi.

Msze Św. w dniu odpustu o godzinie: 7, 9, 11(główna uroczystość  odpustowa) i 16.

W sobotę przed uroczystością odpustową będzie możliwość  skorzystania ze spowiedzi. Zaproszeni księża będą spowiadać  od godziny  8,30 do 10.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych.
Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.
W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie było przejściem Maryi do nowego życia, które wierzący i kochający Boga osiągną po zmartwychwstaniu. Od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce, dziękując Bogu za plony ziemi.
Wniebowzięcie Matki Bożej to święto, które pokazuje, jak wielką godnością Bóg obdarzył Maryję

W tym dniu uklęknijmy przed  łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Wojakowskiej i podziękujmy za Jej opiekę i wszystko co mamy. Naszej Matce przedstawmy  nasze  życie,  różne problemy, nasze słabości i cierpienia. Niech  Matka Wniebowzięta zabierze to wszystko do nieba i przedstawi swojemu Synowi Jezusowi Chrystusowi.

Zdjęcia z uroczystości odpustowej (foto: Jasiu Bodek i Mirek Karwala - dziekujemy!)