100 – lecie odzyskania niepodległości

 

Każdego dnia w naszym kościele o godzinie 21 odbywa się Apel Jasnogórski związany o obchodami 100- lecia odzyskania   przez Polskę niepodległości.

W sobotę (10.11.2018) gminne uroczystości  Święta Niepodległości odbędą się w Wojakowej: o godzinie 15 będzie celebrowana uroczysta  Msza Święta w intencji Ojczyzny, a następnie uroczysta akademia przygotowana przez młodzież i nauczycieli Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Wojakowej.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.