Uroczystość Wszystkich Świętych

"Nie jest On przeto Bogiem umarłych, ale żywych. Dla niego bowiem wszyscy żyją" Łuk. 20:38.

1 listopada mamy uroczystość Wszystkich Świętych. Można powiedzieć, że to święto tych, którzy już są w niebie. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - jak czasem się myśli - “Świętem Zmarłych”. W religii chrześcijańskiej nie ma święta zmarłych, bo nie ma kultu śmierci. Kiedy mówimy o świętych, to mówimy o wiecznie żyjących, zbawionych.
A następujący po nim 2 listopada, Dzień Zaduszny, jest po to, byśmy mogli modlitwą pomagać naszym bliskim dostać się do nieba.

Nabożeństwa - Parafia Wojakowa

1. XI.2017 (środa)
Msze Święte godz. 7, 9, 11
o godzinie 14 Msza Święta na cmentarzu.

2.XI 2017  (czwartek)
Msze Święte o godz. 7, 10 (procesja na stary cmentarz) i o godzinie 17,30.

Odpusty za zmarłych

W pierwszym tygodniu listopada można zyskać odpusty zupełne, które można ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiące. Odpusty , jakie można zyskać w najbliższych dniach, są następujące.

Jeden odpust w Dzień Zaduszny (czyli od południa 1 listopada aż do północy) za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę. Trzeba spełnić tak zwyczajne warunki zyskania odpustu.

Codziennie od 1 listopada do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i tam odmówienie  jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych. Trzeba również wypełnić zwyczajne warunki zyskania odpustu.

Trzy zwyczajne warunki odpustu to:

1.    Spowiedź;

2.    Komunia Św.;

3.    Modlitwa w intencji Ojca Świętego(np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo lub inna modlitwa)

Te trzy warunki mogą być wypełnione na wiele dni przed 1 listopada lub po 8 listopada, choć, jeżeli niema przeszkód, to wypada, aby Komunia i modlitwa w intencji Ojca Świętego były odprawiane w dzień nawiedzenia cmentarza lub kościoła(kaplicy)

Codziennie można zatem zyskać tylko jeden odpust zupełny (jedna Komunia Św. plus modlitwa w intencji papieża oraz wykonanie czynu odpustowego).

Ponadto Kościół udziela odpustu cząstkowego, który można zyskać każdego dnia w ciągu roku (nawet wiele razy dziennie) i ofiarować za dusze w czyśćcu. Czyny pobożne obdarzone takim odpustem to:

1.    Nawiedzenie cmentarz i tam modlitwa za zmarłych;

2.    Pobożne odmówienie zatwierdzonych modlitw za zmarłych, są to Jutrznia lub Nieszpory z brewiarzowego Oficjum za zmarłych oraz dwie krótkie modlitwy Wieczny odpoczynek i Dobry Jezu;

Do zyskania odpustu cząstkowego nie jest wymagana Komunia Św. ani spowiedź sakramentalna, ani modlitwa w intencji Ojca Świętego wystarczy wykonanie dzieła i przynajmniej skrucha serca.