Wielki Odpust Tuchowski

Po raz kolejny, w sobotni wieczór 1 lipca 2017 r. rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W Mszy Świętej inaugurującej wydarzenie tradycyjnie wzięli udział strażacy oraz członkowie orkiestr dętych, a także policjanci. Tegoroczny odpust przeżywamy pod hasłem „Maryjo, pomóż nam odważnie głosić Ewangelię”.

Wierni zgromadzeni licznie na placu zostali przywitani przez o. Bogusława Augustowskiego CSsR, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. bp Marek Pątek CSsR, biskup diecezji Coari w Brazylii. Pierwszą podczas tego odpustu homilię wygłosił ks. prałat Józef Jasiurkowski – kapelan strażaków, proboszcz z Żyrakowa.

Po Eucharystii celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na parking sanktuaryjny, aby pobłogosławić pojazdy straży pożarnej. Dzień zakończył się koncertem strażackich orkiestr dętych oraz modlitwą różańcową na dróżkach maryjnych z udziałem sanktuaryjnej orkiestry.

Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do niedzieli 9 lipca. Codziennie będzie można uczestniczyć w Eucharystii, która sprawowana będzie o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedzielę (2 lipca i 9 lipca) pierwsza Msza Święta będzie już o godz. 5.00.

Każdego dnia po pierwszej porannej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a tuż przed wieczorną Mszą Świętą w nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8.40 i 10.40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45, modlitwa różańcowa na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą „Wieczory Maryjne”, czyli koncerty orkiestr, chórów i zespołów.

Codziennie w godzinach od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej będą modlić się m.in. rodziny z małymi dziećmi, osoby konsekrowane, chorzy, członkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, kolejarze, pracownicy służby zdrowia i nauczyciele. Szczegóły dostępne są na plakacie.

2 lipca – niedziela – to Uroczystość Matki Bożej Tuchowskiej. Wtedy będzie można wesprzeć misyjne dzieło redemptorystów posługujących za granicą, poprzez zakup ciastek przygotowanych przez młodzież. 7 lipca – piątek – o godz. 21.00 rozpocznie się nocne czuwanie. Będzie to kolejne czuwanie dla młodzieży z serii „Droga wewnętrzna”, które odbędzie się pod hasłem „Idź i głoś”. Zakończy się ono Mszą Świętą o godz. 24.00.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne, w którym będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego. Każdego roku oblegana jest – nie tylko przez najmłodszych pielgrzymów – ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są również barwne kramy oraz loteria losowa na rzecz dzieci niepełnoprawnych.

Żródło: WSD Redemptorystów w Tuchowie/RIRM