Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas" (por. 2 Kor 5,14–20) zaczerpniętymi z 2. Listu do Koryntian 5,14-20, od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań będą odwiedzać świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlić o pełną i widzialną jedność chrześcijan. W tym roku materiały do ekumenicznej modlitwy przygotowali chrześcijanie z Niemiec. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, w 1908 r., aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra (18 stycznia – niegdyś w rzymskim kalendarzu święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia – święto jego nawrócenia), co miało mieć symboliczne znaczenie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie m.in. na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach.

Przewodniczący rady Konferencji Episkopatu Polski ds. ekumenizmu, ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, podkreśla, że współczesny ekumenizm powinien być budowany na modlitwie, nawróceniu i eliminowaniu podziałów.

– Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”, wyznacza kierunek, w jakim mamy wspólnie iść. Z jednej strony, musimy uświadomić sobie wielką miłość Boga, która zajaśniała w Chrystusie, w Jego ofierze na krzyżu. On umarł za nas, musimy być Bogu za to wdzięczni, nigdy nie będziemy w stanie okazać tej naszej wdzięczności w sposób wystarczający. A z drugiej strony, uświadamiamy sobie dramat podziałów, i za te podziały musimy przepraszać. Musimy naprawiać to zło, które na przestrzeni wieków zostało wyrządzone – mówi ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę o godz. 16.00 w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Każdego roku inny kraj wybiera hasło przewodnie i przygotowuje program liturgiczny Tygodnia. Jego organizatorami są: Rada ds. Ekumenizmu KEP i Polska Rada Ekumeniczna.

Źródło PAP/RIRM