Dzień Świętości Życia.

W czwartek, 25 marca 2021 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce – Dzień Świętości Życia. Jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie  wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdej chwili jego istnienia. Inicjatywa ustanowienia Dnia Świętości Życia,  podjęta przez  Episkopat Polski w 1998 r. , była odpowiedzią na to wezwanie, które papież Jan Paweł II zawarł  w encyklice Evangelium vitaez 25 marca 1995 r.:

Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości i którego dni są już policzone, a powołanie już zapisane w księdze żywota”.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego od wielu już lat jest okazją do modlitwy o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Tradycyjnie również tego dnia wiele osób włącza się w dzieło Duchowej Adopcji. Istotą tej adopcji jest objęcie modlitewną opieką wiadomego Bogu dziecka, które jest zagrożone śmiercią, z różnych przyczyn. W dzisiejszych czasach tak wiele kobiet na całym świecie rozważa aborcję z przyczyn ekonomicznych, ze strachu przed trudem wychowania i z powodu braku wsparcia najbliższych w tej trudnej dla nich sytuacji. Od tego nieszczęścia z Bożą pomocą można uchronić wiele istnień ludzkich.To modlitwa wstawiennicza w intencji życia, które poczęło się w łonie matki, a jednak nie zostało przez nią przyjęte. Modlitwa ta ma na celu ocalenie życia, zagrożonego aborcją. Polega ono na codziennej modlitwie przez 9 miesięcy w intencji dziecka, nieznanego zagrożonego zabiciem w łonie matki oraz w intencji jego rodziców modlącemu się, ale.