Do Matki Bożej Wojakowskiej

15 sierpnia (czwartek) w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych Świąt Maryjnych - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Dla naszej parafii jest to święto szczególne, gdyż w tym dniu przeżywamy uroczystość odpustową. Na sumie będziemy również świętować  Złoty Jubileusz Kapłaństwa naszego rodaka  O. Eugeniusza Karpiela.

Jak co roku do stóp Wojakowskiej Pani zawita wielu pielgrzymów, by wspólnie z nami dziękować Matce Bożej za dary ziemi.

Msze Św. w dniu odpustu: 7, 9, 11(główna uroczystość  odpustowa) i 16.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych.
Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.
W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie było przejściem Maryi do nowego życia, które wierzący i kochający Boga osiągną po zmartwychwstaniu. Od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce, dziękując Bogu za plony ziemi.

W tym dniu trzeba być w Wojakowej przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Wojakowskiej.